Forum Wszystko o Psach Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

W razie wypadku.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o Psach Strona Główna -> Weterynaria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Laura
PieskiŚwiat


Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 558
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jastrzębie City

PostWysłany: Czw 17:33, 05 Paź 2006    Temat postu: W razie wypadku.

Poniżej zostanie zamieszczonych kilka porad dotyczących tego jak pomóc poszkodowanemu psu w razie wypadku, skaleczenia lub innchy nieprzyjemnych zdarzeń.

WYPADEK

Potrąconego przez samochód, skowyczącego z bólu lub nieprzytomnego psa trzeba przenieść w bezpieczne miejsce (z dala od ulicy), a następnie jak najszybciej zawieźć, do domu i wezwać lekarza weterynarii a w cięższym przypadku, o ile to możliwe, wezwać lekarza na miejsce.

Jak pomóc?
Przede wszystkim zachowaj spokój, ale i ostrożność. Ranne, przerażone zwierzę może pokąsać. Jeśli na twój widok warczy i pokazuje górne zęby, szybko załóż mu prowizoryczny kaganiec, zrobiony np. z paska. Kagańca nie wolno zakładać, gdy zwierzę ma kłopoty z oddychaniem. Nawet twój własny pies może być w szoku i próbować cię ugryźć, dlatego należy być ostrożnym.
Ułóż psa na prawym boku, chwyć mocno za fałd skóry na karku i przesuń go jak najdelikatniej na zaimprowizowane nosze (płaszcz, koc, ręcznik, co masz pod ręka). Poproś kogoś o pomoc w niesieniu rannego zwierzęcia.
Jeśli podejrzewasz uszkodzenia kręgosłupa, pies w czasie przenoszenia lub przewożenia powinien być ułożony na czymś twardym.


ZŁAMANA ŁAPA

Jeżeli podejrzewasz, że pies złamał łapę, przed przewiezieniem go do weterynarza dobrze jest kończynę unieruchomić. Będzie ci potrzebna duża ilość ligniny, listewki, bandaż z gazy i bandaż elastyczny.
1.Owiń uszkodzoną łapę (na całej długości) grubą warstwą waty bawełnianej. Ułóż kończynę na płaskiej powierzchni i przyłóż po obu jej stronach listewki. Starannie obandażuj usztywnioną łapę. Na koniec przylep plaster, by bandaż się nie rozwiną.
2.Złamaną łapę można również unieruchomić bez użycia listewek. Po osłonięciu jej grubo ligniną (jak wyżej) załóż cztery do pęciu warstw bandaża gazowego, a następnie owiń bandażem elastycznym.
Uważaj, by nie bandażować kończyny zbyt ciasno, może to spowodować zaburzenia krążenia.


Gdy pies nie może złapać oddechu, dusi się, sprawdź czy nie ma ciała obcego w pysku lub w nosie.
Usuń przeszkodę. Ułóż psa na boku, z pomocą drugiej osoby otwórz mu szeroko pysk. Płaskimi szczypcami lub palcami wyjmij bardzo ostrożnie obce ciało. Jeśli się nie uda, nie ponawiaj próby, lecz szybko udaj się do lekarza.
Czasem bywa konieczne zastosowanie sztucznego oddychania. Czekając na fachową pomoc, możesz spróbować zrobić to sam(a).
Przywróć oddech. Połóż psa na prawym boku. Odchyl jego głowę do tyłu, zamknij pysk. Na nos połóż chusteczkę i szybko wdmuchuj powietrze, aż oddech powróci. Nigdy nie rób sztucznego oddychania psom o krótkim nosie (np. buldogi francuskie, mopsy). W ich przypadku niezbędna jest do tego specjalna aparatura.



DOBRE RADY!
Zapisz i umieść w widocznym miejscu numer telefonu do lecznicy weterynaryjnej.

Przygotuj podstwowy domowy zestaw środków pierwszej pomocy ("Psia apteczka").
Zapamiętaj i przećwicz w/w najważniejsze sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Psia apteczka
Cały zestaw trzymaj w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w osobnym pojemniku. W apteczce powinny się znaleźć: Bandaże, plaster, gaza, lignina, wata i waciki, płyn dezynfekujacy (np. woda utlwniona), proszek antyseptyczny do odkażania ran, płyn do przemywania oczu, nożyczki z zaokrąglonymi końcami, pęseta. Po każdym użyciu umyj dokładnie zabrudzone przyrządy oraz uzupełnij braki w apteczce. Co jakiś czas sprawdzaj daty ważności preparatów i w razie przeterminowania wymieniaj na nowe.




Powyższe wiadomości zaczerpnięte zostały z czasopisma "Vita"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Epen
PieskiŚwiat


Dołączył: 03 Lip 2006
Posty: 3267
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 18:11, 05 Paź 2006    Temat postu:

"Instrukcja" ciekawa i pomocna. Może sie przydać.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Atha
Administrator


Dołączył: 02 Lip 2005
Posty: 7094
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: popadnie

PostWysłany: Czw 20:50, 05 Paź 2006    Temat postu:

PODCHODZENIE DO RANNEGO ZWIERZĘCIA
Należy zawsze zachować ostrożność, gdzyż przerażone, obolałe zwierzę może ugryźć. Należy zacząć spokojnie przemawiać do zwierzęcia. Jeżeli nie reaguje ono agresją na głos (nie pokazuje kłów, nie kładzie uszu) można spróbować go dotknąć. NIE NALEŻWY POKLEPYWAĆ RANNYCH ZWIERZĄT (może to wywołać agresję), tylko delikatnie je GŁASKAĆ – to działa zwykle uspokajająco.

Jeżeli pies nie zachowuje się agresywnie, ale biega podekscytowany, trzeba postarać się go złapać i uspokoić. Najlepiej jakoś go unieruchomić, aby nie doszło do pogorszenia urazów, których zaznał w czasie wypadku.

Jeżeli pies jest agresywny i nie pozwala do siebie podejść, należy poczekać aż przyjadą ludzie wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Pogryzienia przez ranne zwierzęta mogą być poważne. Takiemu psu gołymi rękoma nie da się pomóc.

Jeżeli zwierzak pozwala sobie pomóc, należy podjąć następujące działania:

1.Jeżeli pies krwawi – krew jest jasnoczerwona i wypływa z rany gwałtownie pulsując – trzeba działać – jest to bowiem objaw krwawienia tętniczego. Jeśli nie zrobimy nic zwierzak szybko się wykrwawi (nie zdąży nawet dojechać do lekarza). Należy dołożyć wszelkich starań, aby uspokoić zwierzę i spowoddować, aby się nie ruszało. Najlepiej, jeśli mamy przy sobie bandaż elastyczny (miłośnikom zwierząt polecam zawsze wozić go w samochodzie). Bandażujemy nim ciasno ranę. Jeżeli nasiąknie krwią nie należy go zmieniać tylko założyć na niego kolejny. Jeżeli w ciagu 30 minut nie pojawi się pomóc należy zbadać jak wygląda kończyna poniżej zabandażowanego miejsca. Jeżeli jest zimna, spuchnięta albo nie reaguje na uszczypnięcie należy zdjać opatrunek i zabandażować jeszcze raz, trochę lżej.

Jeżeli krwawienie nie jest silne należy ucinąć ranę gazikiem do czasu ustąpienia krwawienia.

2.Jeżeli podejrzewamy złamanie (kończy lub kręgosłupa), należy dokonać wszelkich starań, aby jak najdelikatniej przetransportować psa do samochodu. Idealnie by było mieć nosze, ale raczej nikt ich z sobą nie nosi. Można zrobić prowizoryczne nosze z koca, płaszcza albo dużej kurtki. Należy położyć „nosze” obok psa i przeturlać go na nie przez grzbiet. Jak najdelikatniej przenosimy zwierzę do samochodu. Położyć je najlepiej na twardej powierzchni i jechać ostrożnie, aby zminimalizować wstrząsy.

3.Zawsze ogrzej psa – czekając na pomoc. Psy we wstrząsie ( a często tak się dzieje po wypadku) sa wychłodzone i należy pomóc im utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Bardzo ważne jest jak najszybsze dowiezienie psa do lekarza weterynarii!!!

JEŻELI PIES JEST NIEPRZYTOMNY:

Jeżeli pies jest nieprzytomny, ale oddycha (nie możemy nawiązać z nim kontaktu) należy położyć go na prawym boku, a głowę wyciągnąć do tyłu i umieścić poniżej reszty ciała. Pozycja taka udrażnia drogi oddechowe, powoduje że wymiociny, krew czy ślina będę wypływały z pyska a pies nie zadławi się językiem.

Jeśli pies nie oddycha – połóz psa na prawym boku z głową odchyloną do tyłu i zamkniętym pyskiem. Z pyska należy wyjąć wymiociny i ciała obce, jeżeli się w nim znajdują, aby udrożnić drogi oddechowe. Na nos psa należy położyć chusteczkę i rozpocząć szktuczne oddychanie (1 krótki wdech co 3 sekundy – duże psy – głębszy, mniejsze – płytszy). Jeżeli po 30 minutach nie dojdzie do wznowienia oddychania, źrenice są rozszerzone, pies nie mruga okiem, gdy je dotykamy a dziasła i język są sine możemy przyjąć, że pies nie żyje.

Jeżeli psu nie bije serce – połóż psa na prawym boku. Małym pieskom wykonujemy masaż serca uciskując okolicę serca kciukiem, dużym uciskamy całą ręką (serce znajduje się za łokciem lewej łapy, między 3 a 6 żebrem). Masaż serca wykonujemy w cyklach po 10 ucisków co 6 sekund. Jeżeli po 10 minutach nie dojdzie do wznowienia oddychania, źrenice są rozszerzone, pies nie mruga okiem, gdy je dotykamy a dziasła i język są sine, możemy przyjąć że pies nie żyje.

Jeżeli pies nie oddycha i nie bije mu serce – potrzebne są dwie osoby – jedna robi masaż serca – 10 ucisków a druga (zaraz po masażu) - sztuczne oddychanie – 2 wdechy. Takie cykle należy wykonywać co 6 sekund. Jeżeli nie ma drugiej osoby trzeba próbować robić to w pojedynkę (jest to wykonalne, choć oczywiście trudniejsze). Jeżeli po 10 minutach nie ma rezultatów możemy przyjąć, że pies nie żyje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o Psach Strona Główna -> Weterynaria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin